היקף ראש התינוק וצמיחה נמוכה

תינוקות גדלים במהירות מיום היוולדם, אך אם תשווה את ילדך לתינוקות אחרים, סביר להניח שתבחין בהבדל משמעותי בגודל. ילדים באים בכל הצורות והגדלים וגדלים בשיעורים שונים. כדי לקבוע כי הצמיחה של התינוק שלך הוא בטווח “נורמלי”, הרופא שלך יהיה להשוות את גובה, משקל ואת היקף הראש לילדים אחרים באמצעות תרשימי צמיחה. תרשימים אלה מאפשרים לרופאים לזהות במהירות צמיחה נמוכה ולחפש פתרונות מתאימים.

תרשימי צמיחה

תרשימי צמיחה הם כלי אחד המשמש את הרופאים כדי לקבוע אם הילד שלך גדל בקצב בריא. עבור תינוקות עד גיל 3, תרשימי הצמיחה כוללים שלושה משתנים: גובה, משקל והיקף ראש. תרשים הצמיחה מראה לרופא איך התינוק שלך גדל בהשוואה לתינוקות אחרים בני אותו גיל ומין. זה גם מאפשר לך לעקוב אחר התפתחות הילד שלך לאורך זמן.

על סף

היקף הראש, או היקף חזיתית-חזיתית, הוא מדידה של הראש של התינוק רק מעל הגבות והאוזניים. מדידות מחוץ לטווח של “נורמלי” יכול להצביע על מספר בעיות בריאות, כולל מים על המוח, המכונה הידרוצפלוס, או גודל גולגולתי קטן במיוחד, הנקרא microcephaly. מדידת היקף הראש תהיה חלק מבדיקות של תינוק טוב עד שילדך יגיע לגיל 3.

סיבוב ראש רגיל

במשך ששת החודשים הראשונים לחייו של התינוק, ראשו ימדוד כ -2 ס”מ יותר גדול מחזהו. מגיל 6 עד 24 חודשים, ראשו וחזהו יהיו באותו היקף. לאחר שנתיים, ראשו של התינוק יהיה קטן יותר מאשר חזהו. מדידה אחת מחוץ לטווח הנורמלי אינה מעידה בהכרח על בעיה. הרופא שלך ישמור על זהירות של הילד שלך כדי לראות אם היקף הראש שלו הוא חריג באופן עקבי במשך מספר חודשים.

צמיחה נמוכה

גורמים רבים יכולים לעכב את הצמיחה והתפתחות אצל תינוקות, כולל תזונה לקויה, זיהומים, מחלות, מצוקה רגשית ותפקוד לקוי של האנדוקרינים. אם הרופא שלך מבחין בכך שילדך נמצא בעקביות בקצה התחתון של תרשימי הצמיחה, הוא עשוי להמליץ ​​על שינוי בתזונה ועל הזמנת עבודה בדם, בדגימות שתן ובצואה ובקרני רנטגן כדי לבודד את הגורם להתפתחות מאוחרת של התינוק.