דיאטה ראשונית

בשנים האחרונות, הפופולריות של דיאטה Paleo – תוכנית אכילה המודל לאחר הרגלי הקולינרי של האבות הפליאוליתיים שלך – יש skyrocketed. הדיאטה הראשונית, הדודנית הפחות ידועה של דיאטת פלאו, עוקבת אחר אותם עקרונות בסיסיים, אבל עם טוויסט אחד גדול. הדיאטה הראשונית מאפשרת הצריכה של מוצרי חלב מסוימים, בעוד דיאטה Paleo לא.

ההיסטוריה הדיאטה הראשונית

הדיאטה הראשונית הפכה יותר של אורח חיים ולא דיאטה בודדת. הדיאטה נולדה עם מארק סיסון כאשר הוא יצר את תכנית האב הראשית בשנת 2009. מאז, היא גדלה לאורח חיים המבוסס על מדע אבולוציוני; תומכי מצב התזונה הראשונית, שמאז המהפכה התעשייתית – והיכולת לעבד מזונות – הדיאטה האנושית יש gotten דרך המסלול. הדיאטה המערבית המודרנית מלאה בגרגרים, קטניות, מזונות מעובדים וממתיקים שאבות אבותיך מעולם לא קיבלו גישה אליהם – מזונות שגוף האדם מעולם לא התכוון לצרוך. הנחת היסוד מאחורי הדיאטה הראשונית היא כי גוף האדם לא הסתגל למשטר התזונתי החדש למדי, וזו הסיבה למשבר הבריאות הנוכחי בארה”ב.

עקרונות היסוד

הדיאטה הראשונית מתמקדת בצריכת מזון במצבו הטבעי – או קרוב ככל האפשר למצבו הטבעי. אם אוכל לא היה זמין לפני המהפכה התעשייתית, אז זה בעצם מחוץ לתחום. כל הדגנים, קטניות – שעועית, עדשים, סויה ובוטנים – אלכוהול, סוכר, מזון מעובד, ושמנים צמחיים מעודנים, כמו קנולה וסויה, אינם נכללים. במקום זאת, הדיאטה מתמקדת באכילת שפע של פירות, ירקות, בשר, דגים, ביצים, אגוזים, זרעים, שומנים בריאים ומוצרי חלב גולמיים ומוססים, כמו גבינה גולמית וכפיר. ממתיקים טבעיים, כמו דבש גלם סירופ מייפל טהור, מותר גם.

איכות לא כמות

במקום לדרוש ממך לספור קלוריות או לשים לב קרוב לגדלים חלק, הדיאטה הראשונית מתמקדת יותר על איכות המזון. משחק פראי, כמו צבי, איילים או בשר צבי, הוא מקור בשר מועדף על בשר, כי אלה סוגים של מזונות כי צייד שלך לאסוף אבות היה גישה. כאשר בוחרים בשר, הדיאטה הראשונית מעודדת דשא ואכילה אורגנית על קונבנציונאלי. פירות אורגניים, ירקות וביצים הם העדיפו גם.

תפריט לדוגמא של דיאטה ראשונית

אף על פי שהדיאטה מעוצבת לאחר ההרגלים של אלה ששוטטו באדמה בימי הצייד-מלקטים, חסידיה אינם מצפים שתעברו את התנור ותתחילו לבשל את האוכל שלכם על אש פתוחה. לדוגמה, הדיאטה מאפשרת קפה, מי סודה – ללא תוספת ממתיקים – וכמה מזונות ארוזים, כל עוד המרכיבים תואמים את העקרונות הבסיסיים של התוכנית: יום טיפוסי על דיאטה ראשונית עשוי להיראות כך: יש לך קפה שחור בבוקר, יחד עם כמה ביצים מקושקשות עם תרד וקישואים ומעליהם אבוקדו. חטיף הבוקר שלך מורכב מקומץ שקדים וקוקוס מגולח, וארוחת הצהריים כוללת סלט ירוק מעורב עם עוף, זיתים, גרעיני חמניות, תפוחים קצוצים וחבישת שמן זית וחומץ. חטיף אחר הצהריים שלך עשוי להיות סלרי עם חמאת קשיו או שקדים על גבי. ארוחת ערב טיפוסית מורכבת מדגים מבושלים או מאומצה עם בטטה אפויה לצד ברוקולי משליך בשמן זית ומלח.

מה אומרים מומחים

למרות הנחת היסוד מאחורי דיאטה ראשונית הוא אחד טוב, המושבעים עדיין בחוץ על אם זה בדרך של אכילה למעשה הוכיח יתרונות בריאותיים. מחקר אחד שפורסם בכתב העת “דיאבטולוגיה לב וכלי דם”, שפורסם ב -2009, דיווח כי בעקבות דיאטה פליאוליתית שיפרה את רמת הסוכר בדם ואת מספר גורמי הסיכון הקרדיווסקולאריים בחולים עם סוכרת מסוג 2. מחקר נוסף שפורסם ב – European Journal of Clinical Nutrition, שפורסם גם הוא ב – 2009, דיווח כי בעקבות תוכנית ארוחה מסוג “ציידים-מלקטים” משפר את לחץ הדם ואת רמת הכולסטרול הכוללת, כולסטרול LDL ורמות הטריגליצרידים באנשים בריאים, אפילו ללא ירידה במשקל. עם זאת, מספר מחקרים אחרים שמדדים את אותם סמנים דיווחו על תוצאות שאינן מובהקות סטטיסטית.לסלי בונצי, דיאטנית רשומה, תזונאית מורשית ומנהלת הספורט Nutrition במרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג, אומרת כי חלק מהיתרונות של תזונה ראשונית כולל אכילה נקייה, מזון לא מעובד ללא תוספים או חומרים משמרים ו מקבל תועלת אנטי דלקתית מאכילת הרבה פירות, ירקות, שמנים, אגוזים וזרעים. היא גם מפרטת כמה חסרונות, הכוללים הימנעות דגנים, קטניות ושעועית, המספקים סיבים, אנרגיה וויטמינים ומינרלים.